Najczęstsze błędy użytkowników w sprawie zabezpieczeń

Różnego rodzaju problemy i porady techniczne.

Moderator: Moderatorzy

1 Bronze
1 Bronze

Post 7 sie 2008, o 00:21

Najczęstsze błędy użytkowników w sprawie zabezpieczeń

Od jakiegoś czasu na forum pojawiają się różne tematy o włamaniach na konta, strony, komputery etc i naprawdę nudne staje się powtarzanie tego samego w kółko co drugiej czy trzeciej osobie dlatego napiszę tutaj jakie błędy najczęściej popełniają użytkownicy komputerów i co zrobić abyśmy wszyscy w jakimś minimalnym stopniu mieli zabezpieczony komputer. Oczywiście nic nie zastąpi zdrowego rozsądku...

1. Firewall
Wiele osób nie ma wcale zainstalowanego Firewall-a a to jest DUŻY błąd. Dlaczego trzeba go mieć. Zapytacie pewnie dlaczego? Odpowiedź znajdziecie na końcu posta w linku oznaczonym "1a". Nie wspominam o tym że to podstawowe zabezpieczenie jeśli ktoś ma dostęp do internetu. Jaki to będzie firewall to już zależy od was, nie ma najlepszego, każdy lubi co innego, najbardziej popularne to Kerio oraz Outpost. Na końcu posta w linku oznaczonym "1b" macie test Firewalli, nie jest on nowy (2006 r.) ale zawsze jakiś pogląd na sprawę będzie. Nie macie co pisać postu z pytaniem który najlepszy bo co osoba to każdy będzie zachwalał taki firewall z jakiego sam korzysta.

2. Antywirus
Tu już sprawa ma się lepiej ale nie do końca. Najpopularniejsze (największa wykrywalność) i najlepsze to Kaspersy, Panda, Gdata, Nod32, jeszcze ew. Norton, to że jakiegoś nie wymieniłem nie znaczy że jest gorszy, po prostu wymieniam czołówkę antywirusów. Z bezpłatnych antywirów to Avast! i AVG.
Nie instalujcie jakiś antywirów nieznanego pochodzenia o których mało kto słyszał. Jak chcecie co nieco dowiedzieć się o antywirusie wystarczy google.pl i wpisać w wyszukiwarce jego nazwę.

3. Programy "zabezpieczające"
Nieraz na stronach wyświetlają się banery itp. że system jest zarażony i możecie go "oczyścić" poprzez program XXX, wystarczy kliknąć tu i tam i zainstalować, wtedy właśnie instalujecie nie program zabezpieczający a jakiegoś trojana który pobiera info o waszym komputerze i co na nim macie/robicie do osoby trzeciej.

Dobra rada:
Miejcie zawsze na dysku podstawowe zabezpieczenia komputera tj. Antywirus, Firewall, SpyBot-a i Ad-ware no i skanujcie nim komputer (koniecznie z najnowszymi aktualizacjami baz szkodników) raz na dwa tygodnie może raz na tydzień jeśli często hulacie w sieci po różnych stronach.

1a:
  Kod:
http://www.microsoft.com/poland/athome/security/viruses/fwbenefits.mspx

1b:
  Kod:
http://www.firewallleaktester.com/tests_overview.php

2 Bronze
2 Bronze

Post 3 lut 2009, o 15:45

Odp: Najczęstsze błędy użytkowników w sprawie zabezpieczeń

Super ten temat jest a moze slyszeliscie co nie co o antywirusie+spyware nazwa "Spyware Terminator" a firewalla mam "PC Tools FireWall Plus

1 Bronze
1 Bronze

Post 3 lut 2009, o 15:50

Ja polecam Spyware Doctor ;D jest świetny i oczywiście aktualizacje automatyczne w windows :ok:
Awatar użytkownika

4 Bronze
4 Bronze

Post 22 kwie 2009, o 15:13

Tomequ15, lepiej usuń tą str z opisu, bo ta str infekuje przeglądarkę. Ja wszedłem pusta str i po chwili wyskakuje mi alert o zainfekowanym pliku.  :angry: :angry:
:) Szansa, że trafisz na tak dobrą stronkę może się już nie powtórzyć :)
chcesz się zarejestrować na super stronce, na której są extra nagrody za niewiarygodnie niskie ceny??? pisz na pw

Wróć do Dział Techniczny